Desatoro J.O.Waldnera

30.04.2011 21:40

 Ako hrať stolný tenis

Waldnerove rady

1. Rozvíjajte si kompletnú hraciu techniku

Aby Ste raz mohli vyhrat nejaký velký titul, musíte hru ovládat natoľko dobre, aby ste obstáli proti každému hernému štýlu. To môžete dosiahnút najskôr vtedy, ak pravidelne trénujete a vyhľadávate si súperov rôznych herných štýlov. Medzi tri najdôležitejšie herné štýly, na ktoré normálne nadabíte, patria: topspinár(používa veľa vrchnej rotácie), útočník-bojovník(vyžaduje vysoké tempo hry) a obranár(používa veľa čopov). Je takisto dôležité hrať proti ľavákom. Ako už určite viete, treba trénovať nielen s ľavákmi, ale aj s pravákmi na 85%, čo sa Vám potom vyplatí v sútažiach. Úspešná hra proti obom typom hráčov vyžaduje dobrý vývoj techniky a správne ovládanie tela.

2. Rozvíjajte si úderovo-účinné zbrane

Stolný tenis je namáhavý šport, ktorý so sebou prináša veľa stresu. Často musíte denne odohrať mnoho zápasov. Preto je obzvlášt dôležité, aby hráč bodoval s menšou námahou a pritom rýchle. Ja by som sa kľudne mohol spoľahnút na svoje variabilné podania a pritom z nich dosahovať často priame body. Tiež som musel tvrdo pracovať na ich variabilnom returnovaní(správnom vrátení) na forehand. Zvážte si takisto, ktoré zbrane pre zisk bodu Vám sedia najlepšie. Nezabudnite na tom ďalej pracovať.

3. Rozvíjajte si voľnú techniku

Stolný tenis je veľmi trénigovo-intenzívny šport. Preto treba dbať na to, aby ste hrali po celý čas uvoľnene. Zvyšujete tým tak svoje šance zostať aj pod tlakom "cool" (pokojný). Tiež tým znižujete riziko opotrebovania svojho tela. Takto som sa aj ja sám vyhýbal dlhotrvajúcim zraneniam, vďaka čomu už dlhé roky držím krok so svetovou špickou.

4. Hrajte veľa stolného tenisu v mladosti

Stolný tenis je šport jemnej motoriky a preto všetko, co môžete získat na technike do svojich 13-tich rokov je mimoriadne dôležité. Odporúcam Vám v mladosti trénovat koľko je len možné a tiež sa zúčastnovať turnajov. Predpokladom na to je prirodzene záujem človeka o zaujímavý koníček. Pri hre využívajte svoju fantáziu a verte v to, že vždy môžete vniest nejaké nové údery do svojich zápasov. Skúste aj snáď niekedy na súpera uprostred setu novú taktiku. Pokúste sa za stavu 10-10 v rozhodujúcom sete vziat do úvahy nový taktický nápad, ktorým si prinesiete najväcšie šance na vítazstvo. Možno, že vynájdete nejaký efektívnejší úder ako ste používali dovtedy alebo zaskočíte súpera s novým returnom. Myslite na to, či Vaša stolnotenisová kariéra bude týmto spôsobom ešte dlho trvat. Ak Vám je niekedy tažko, ked ste práve prehrali, tak myslite na to, že určite prídu nové výmeny a s nimi aj Vaše nové taktické nápady.

5. Naučte sa perfektne hrať z troch vzdialeností

Je určite vela hráčov ovládajúcich výborne hru len z jednej, alebo dvoch vzdialeností. Odporúćam Vám však trénovat ovládanie loptičky po jej dopade z troch vzdialeností - kvôli variabilite a univerzálnosti hry. 1. Cestou hore - vyžaduje si krátku úderovú techniku, krátke natiahnutie sa za loptou po jej dopade. 2. V najvyššom bode - hrané v najvyššom bode po odskoku, vyžaduje si to jemnú techniku, avšak umožnuje množstvo hracích možností. 3. Na ceste dolu - hrané po odskoku na stole, je to taká úderová technika, pri ktorej musíte pracovat s predlaktím pred kontaktom s loptičkou.

6. Pozorne si všímajte dobrých hrácov

Sledujte tolko stolný tenis, kolko len môžte. Používajte videozáznamy seba samých ako aj svetových hračov. Spomínam si na to, že som si celkom presne naštudoval hru maďara Klampára. Jeho vrtká ruka a kontakt s loptičkou boli čosi výnimočné. Pri užitocných štúdiách rôznych Čínanov som zistil super možnosti, ktoré s tým prídu samé, ako vyvíjat efektívne podania. Napodobnujte aj rôznych hráčov s tým, aby ste spoznali výhody aj nevýhody rôznych hracích štýlov, pohybové modely a pod.

7. Analyzujte si svojho súpera

Ak stretnete súpera po prvý raz, môžete si o nom utvorit vlastný názor, napr. či je jeho alebo Váš forehandový topspin tak dobrý a účinný, avšak inak to môže byť vidno z pozície diváka. Nechajte si preto od svojich priatelov a trénera poradit. Diskutovaním o dôležitých detailoch v taktike proti Vašim rôznym súperom sa tieto časom vyjasnia. Myslite na to, že v stolnom tenise možno vyhrat viacerými alternatívami. Čím viac ste pripravení, o to väcšie sú Vaše šance vyhrať. Snáď si niekedy myslíte, že faktory ako časový odstup medzi jednotlivými údermi alebo často príliš málo miesta pre hru hrá dôležitú rolu. Ale najlepší a najprofesionálnejší hráč je skoro vždy ten, ktorý vie potrebný čas pre seba získat počas hry.

8. Hrajte tak, ako zmýšlate

Mentálna sila je dalšia herná oblasť a snáď aj najtažšia pre tréning. Ja som si spojil svoju myseľ aj spôsob hry, ktore mi sedia. Verím, že je dôležité, aby človek vychádzal sám zo seba. Mnoho týchto mentálnych síl stavia na skúsenosti a známych faktoch. Počúvajte jednoducho sami seba, čo ludia povedať majú s tým sa oboznámte. Ale myslite na to, že to aj tak v konečnom dôsledku záleží len na Vás samých. Počas mojej kariéry som síce dve svoje porážky dosť analyzoval, ale pomohli mi urýchlene na ne zabudnút. Moje výhry však nosím v sebe, pričom fungujú ako moja sebadôvera.

9. Ukážte súperovi, že máte rešpekt

Stolnotenisové zápasy sú často rýchlo rozhodnuté a prehrajú sa tým, že súpera vopred podceníte. Je dôležité vediet akceptovať aj porážku a ukázať, že svojho oponenta rešpektujete. Ja sám sa stále pokúšam maximálne sa ovládat, jedno ako ľahko, alebo tažko mi ubehol zápas.

10. Uvažujte vždy krok dopredu

Na záver by som chcel ešte raz poukázať na to, že je treba naozaj veľa času, aby ste sa stali dobrým stolným tenistom a že to vždy prináša nové detaily, ktoré sa človek musí učit. Skúste myslieť dopredu, nedbajte príliš na výsledkoch, najmä ak ste mladší. Ak chcete byť pritom, keď medzi sebou bojujú len tí najlepší, musíte byť pripravení íst neľahkou cestou. Treba pochopiť, že na sebe treba veľa a niekedy dosť tvrdo trénovat. Na stole a s Vašim telom. Nezabudnite na moment hráča vo výmene lopticiek. Často človek príde na nové veci, na ktoré môže neskôr v zápase vsadit.